Pomocnik Historyczny

Pociągi, które wstrząsnęły Rosją

Abdykacja cara Mikołaja II w wagonie kolejowym w okolicach Pskowa; niemiecka ilustracja z epoki. Abdykacja cara Mikołaja II w wagonie kolejowym w okolicach Pskowa; niemiecka ilustracja z epoki. Getty Images
Lenin w kabinie parowozu, kadr z filmu „Lenin w październiku” z 1937 r.; (w lipcu 1917 r. Lenin uciekł do Finlandii, po zdelegalizowaniu partii bolszewików jako agentury niemieckiej, skąd wrócił na przewrót).Getty Images Lenin w kabinie parowozu, kadr z filmu „Lenin w październiku” z 1937 r.; (w lipcu 1917 r. Lenin uciekł do Finlandii, po zdelegalizowaniu partii bolszewików jako agentury niemieckiej, skąd wrócił na przewrót).

Car wyjechał. Wsiadając do salonki swojego pociągu w 1917 r., car Mikołaj II nie przeczuwał, iż popełnia największy błąd życia. Chciał uczestniczyć w przygotowaniach do wiosennej ofensywy, planowanej przez rezydujący w Mohylewie Sztab Generalny. Gdy wyjechał, 25 lutego (10 marca wedle kalendarza gregoriańskiego) 1917 r. wybuchł strajk robotników. Przewodniczący Dumy Michaił Rodzianko wysłał za carskim pociągiem rozpaczliwą depeszę, błagając o powrót. Dotarła do rąk Mikołaja, gdy skład stanął na dworcu w Mohylewie.

Pomocnik Historyczny „O kolei po kolei” (100100) z dnia 28.09.2015; Świat; s. 114
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >