Pomocnik Historyczny

Pociągi pod specjalnym nadzorem

PKP po wojnie

Podróżni w pociągu w 1978 r. Zdjęcie z cyklu „Osobowy, 2 klasa” Hanny Musiałówny. Podróżni w pociągu w 1978 r. Zdjęcie z cyklu „Osobowy, 2 klasa” Hanny Musiałówny. Hanna Musiałówna / Polityka
Co w II RP zbudowano, zostało w dużej mierze zdewastowane i rozgrabione podczas i w wyniku drugiej wojny światowej. Powojenna Polska ponownie musiała stworzyć sprawny organizm kolejowy. Potęga PKP w PRL wyrażała się raczej w ich pozycji monopolistycznej i w przewozach towarowych, mniej w jakości podróży pasażerskich.
Marek Sobczak/Polityka

Na progu wojny. PKP w II RP do przyszłej wojny przygotowywała się starannie. Dbano nie tylko o stan parowozów i zapas węgla, stan bocznic i kolejowej łączności, ale i o dobór pracowników. Opiniował ich wojskowy kontrwywiad. Ograniczano zatrudnianie przedstawicieli mniejszości narodowych. Dyrektorzy okręgów, naczelnicy różnych biur, po zawiadowców najmniejszych stacji, w pancernych szafach mieli dokładne instrukcje, mapy wycofywania, rozkłady jazdy i gotowe rozkazy na czas mobilizacji i wojny.

Pomocnik Historyczny „O kolei po kolei” (100100) z dnia 28.09.2015; Polska; s. 146
Oryginalny tytuł tekstu: "Pociągi pod specjalnym nadzorem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >