Pomocnik Historyczny

Podręczne kalendarium zimnej wojny

Młodzi berlińczycy oglądają amerykański samolot z pomocą dla zachodnich sektorów miasta podczas zarządzanej przez Stalina blokady Berlina, okolice Bramy Brandenburskiej, czerwiec 1948 r. Młodzi berlińczycy oglądają amerykański samolot z pomocą dla zachodnich sektorów miasta podczas zarządzanej przez Stalina blokady Berlina, okolice Bramy Brandenburskiej, czerwiec 1948 r. Charles Fenno Jacobs/Hulton Archive / Getty Images
Polityka

1945

8 maja Bezwarunkowa kapitulacja Wehrmachtu, koniec II wojny światowej w Europie.

29 czerwca Podpisanie w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych powołującej ONZ.

17 lipca – 2 sierpnia Konferencja poczdamska, na której alianci decydują o powojennym kształcie Europy.

6 i 9 sierpnia Atak atomowy USA na Hiroszimę i Nagasaki doprowadza do zakończenia wojny na Pacyfiku (kapitulacja Japonii 2 września).

1946

styczeń Kryzys irański, czyli zakończona niepowodzeniem próba rozciągnięcia przez ZSRR strefy wpływów na Iran, poprzez wspieranie miejscowych separatystów.

5 marca Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton w USA; padają słynne słowa o żelaznej kurtynie.

1947

1 stycznia Stany Zjednoczone i Wielka Brytania łączą swoje strefy okupacyjne Niemiec w jedną – Bizonię.

12 marca Prezydent USA Harry Truman przedstawia w Kongresie doktrynę powstrzymywania, polegającą na wspieraniu przez USA militarnie i gospodarczo państw sprzeciwiających się ekspansji komunizmu. Początkowo odnosi się to do Grecji i Turcji.

5 czerwca Ogłoszenie planu George’a Marshalla, sekretarza stanu USA, wsparcia ekonomicznego dla odbudowujących się gospodarek krajów Europy po II wojnie światowej.

22–27 września Spotkanie partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie i utworzenie Biura Informacyjnego Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominformu).

1948

20–25 lutego Praski zamach stanu, przejęcie całości władzy w Czechosłowacji przez Komunistyczną Partię Czechosłowacji.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Wstęp; s. 5
Reklama