Pomocnik Historyczny

Próba sił nad Pacyfikiem

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wkracza do Pekinu, czerwiec 1949 r. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wkracza do Pekinu, czerwiec 1949 r. Baldwin H. Ward & Kathryn C. Ward / Corbis
Na Dalekim Wschodzie na zimną wojnę składała się mozaika zmiennych sojuszy i pól konfrontacji. Skończyło się tym, że wszystkie potęgi ekonomiczne zawiązały przeciw Kremlowi swoistą ligę.
Chińskie krwawe porządki w ramach maoistycznej reformy rolnej, styczeń 1953 r.Bettmann/Corbis Chińskie krwawe porządki w ramach maoistycznej reformy rolnej, styczeń 1953 r.

Chiny: fatalny wybór Waszyngtonu. W czasie wojny z Japonią prezydent Franklin D. Roosevelt wykreował Chiny Czang Kaj-szeka na nominalne wielkie mocarstwo i czołowego (jak przewidywał) sojusznika Waszyngtonu w Azji. Zakładał wszakże kontynuację współpracy ze Stalinem w okresie powojennym. Mianowany niespodzianie głównym lokatorem Białego Domu Harry Truman nic o Azji nie wiedział. Po poprzedniku odziedziczył ekipę przepojoną głęboką niechęcią do Czanga i jego partii nacjonalistycznej (Kuomintangu, KMT).

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Politycy i dyplomaci; s. 56
Reklama