Pomocnik Historyczny

Globalne starcie, lokalne okopy

Wojny zastępcze

Amerykańskie helikoptery w Wietnamie Południowym, lata 60. Amerykańskie helikoptery w Wietnamie Południowym, lata 60. Rolls Press/Popperfoto / Getty Images
Cztery największe, zastępcze – ale jak najbardziej realne – konflikty zbrojne i kryzysy w miejscach, gdzie krzyżowały się zimnowojenne interesy mocarstw.
Ernesto Che Guevara, latynoski symbol eksportu rewolucji w latach 60.I. Ozerskij/Sputnik/EAST NEWS Ernesto Che Guevara, latynoski symbol eksportu rewolucji w latach 60.

Lokalne, wieloaspektowe. Tzw. wojny lokalne były w znakomitej większości przejawem rywalizacji między Wschodem a Zachodem, ale każda z nich miała też swoiste cechy szczególne. Wojna koreańska była również wzajemnym pozycjonowaniem się dwóch komunistycznych gigantów, Związku Sowieckiego i Chińskiej Republiki Ludowej. Konflikt dwóch kultur politycznych, zachodniej i azjatyckiej, można obserwować w wojnach indochińskich. Podczas wojen afrykańskich ideologie dekolonizacyjne maskowały zazwyczaj znacznie starsze i głębiej tkwiące czynniki konfliktogenne, takie jak tarcia etniczne czy religijne. Szczególną formę miały wojny prowadzone przez Rodezję i RPA, w trakcie których pękał mit dwóch monolitycznych bloków zimnowojennych, a kubańscy żołnierze – wyekwipowani przez Sowietów – ochraniali instalacje należące do zachodnich koncernów przed atakami oddziałów szkolonych przez Chińczyków.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Generałowie i szpiedzy; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalne starcie, lokalne okopy"
Reklama