Pomocnik Historyczny

Stolik dla dwojga

Pingpongowa dyplomacja

Zhuang Zedong, były chiński tenisista stołowy, uczestnik dyplomacji pingpongowej, wita Glenna Cowana w Pekinie, kwiecień 1972 r. Zhuang Zedong, były chiński tenisista stołowy, uczestnik dyplomacji pingpongowej, wita Glenna Cowana w Pekinie, kwiecień 1972 r. Xu Bihua/Xinhua Press / Corbis
Tenis stołowy utorował drogę do przełomu w relacjach Chin ze Stanami Zjednoczonymi, a pierwszy wyłom w bambusowej kurtynie wybiła niepozorna piłeczka pingpongowa.
Amerykański pingpongista Glenn Cowan (w głębi) podczas treningu w Pekinie, kwiecień 1971 r.AN Amerykański pingpongista Glenn Cowan (w głębi) podczas treningu w Pekinie, kwiecień 1971 r.

Ostatni autobus. Zaczęło się niepozornie. 5 kwietnia 1971 r., podczas mistrzostw świata w tenisie stołowym w Japonii, 19-letni Amerykanin Glenn Cowan nie miał jak przedostać się z ośrodka treningowego na stadion. Gdy w ostatniej chwili wpadł do środka jedynego autobusu, jaki właśnie odjeżdżał, zorientował się, że znalazł się w towarzystwie 20 reprezentantów komunistycznych Chin. Minęło dobrych kilka minut, nim podszedł do niego Zhuang Zedong, wówczas jeden z najlepszych zawodników w świecie. Sportowcy zaczęli rozmawiać, w końcu Zhuang podarował Cowanowi ręcznie wyszywaną jedwabną chustkę. To przypadkowe spotkanie dało początek pingpongowej dyplomacji oraz zapoczątkowało serię wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do zmiany politycznego układu sił w świecie.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Obywatele i propagandyści; s. 168
Oryginalny tytuł tekstu: "Stolik dla dwojga"
Reklama