Pomocnik Historyczny

Kultura za kurtyną

Oddziaływanie zimnowojennego mitu w kulturze

„Most szpiegów” Stevena Spielberga z 2015 r. – dowód na żywotność wątków zimnowojennych w kulturze „Most szpiegów” Stevena Spielberga z 2015 r. – dowód na żywotność wątków zimnowojennych w kulturze Jaap Buitendijk / Cinepix
Zimna wojna wytworzyła specyficzną kulturę i kody porozumiewania się. Być może ze względu na ich żywotność dziś otacza je nostalgia, choć najczęściej ograniczająca się do stereotypów.
„Inwazja porywaczy ciał” Dona Siegela z 1956 r.AN „Inwazja porywaczy ciał” Dona Siegela z 1956 r.

Siła mitu. Choć 25 lat minęło już od końca zimnej wojny, kultura, a zwłaszcza popularna, nadal znajduje się pod jej przemożnym wpływem. W kinach królują filmy o szpiegach – tylko ostatnio Stevena Spielberga „Most szpiegów” czy ekranizacja współczesnej powieści Johna le Carré, rozgrywający się w Berlinie „Bardzo poszukiwany człowiek” Antona Corbijna z Phillipem Seymourem Hoffmannem w roli zmęczonego życiem niemieckiego pracownika wywiadu. Filmowa arcyseria o Bondzie przeżywa kolejne transformacje, przenoszące zimnowojenny wzorzec do współczesności i uaktualniając ten uniwersalny dziś mit. Jednym z najciekawszych seriali są „Amerykanie”, dziejący się na początku lat 80., gdzie dwójka sowieckich tzw.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Obywatele i propagandyści; s. 173
Oryginalny tytuł tekstu: "Kultura za kurtyną"
Reklama