Pomocnik Historyczny

Plany zbrojmistrza

Jak będzie wyglądała modernizacja Sił Zbrojnych RP

XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, z silną ofertą PGZ, wrzesień 2016 r. XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, z silną ofertą PGZ, wrzesień 2016 r. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jaki będzie udział polskiej zbrojeniówki w modernizacji Sił Zbrojnych RP?
Na tegorocznych targach w Kielcach zaprezentowała się rekordowa liczba 614 firm z 30 krajów świata.Mariusz Grzelak/Reporter Na tegorocznych targach w Kielcach zaprezentowała się rekordowa liczba 614 firm z 30 krajów świata.

Plan Modernizacji Technicznej. Plan Modernizacji Technicznej (PMT) Sił Zbrojnych na lata 2013–22 został przyjęty przez MON w 2012 r. Jego zaktualizowaną wersję (na lata 2017–22) zatwierdzono w październiku 2016 r. Wydatki na zasadnicze programy unowocześnienia uzbrojenia i wyposażenia WP mają wynieść, w perspektywie dekady, ok. 100 mld zł (z tego ponad 70 mld zł w latach 2017–22). Jak się w tym odnajdzie Polska Grupa Zbrojeniowa?

Wojsko chciałoby otrzymać najnowocześniejsze uzbrojenie i sprzęt najwyższej jakości za rozsądne pieniądze. Firmy zbrojeniowe muszą więc dysponować odpowiednią ofertą, w wielu przypadkach konkurencyjną wobec światowych potentatów, a tam, gdzie polski przemysł nie jest w stanie złożyć własnej propozycji, powinny aspirować do roli współproducenta lub podwykonawcy zagranicznych kontrahentów. PGZ ma ambicje, żeby branża uczestniczyła we wszystkich programach operacyjnych PMT (jako lider lub poprzez spółki zależne bierze udział w postępowaniach dotyczących ponad 100 projektów). Dotychczas podpisano z Inspektoratem Uzbrojenia kilkadziesiąt umów. Oto niektóre.

Broń pancerna i opancerzona. W 2015 r. zawarto umowę dotyczącą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. To jeden z najważniejszych projektów dotyczących Wojsk Lądowych (program operacyjny „Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych”). Zostanie zrealizowany przez konsorcjum w składzie PGZ i ZM Bumar-Łabędy; strategicznym partnerem jest niemiecka Rheinmetall Landsysteme GmbH, należąca do koncernu Rheinmetall Defence. Wartość umowy to 2,415 mld zł. Do 2020 r. modernizację ma przejść 128 wozów wersji A4. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w 2021 r. – kolejnych 14. Krajowe firmy mają uzyskać kompetencje do przeprowadzenia prac remontowo-serwisowych przed modernizacją, a także kompleksowego wsparcia eksploatacji zmodernizowanych czołgów w całym ich cyklu użycia.

Pomocnik Historyczny „Polska broń” (100113) z dnia 06.11.2016; Po wojnie; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Plany zbrojmistrza"
Reklama