Pomocnik Historyczny

Rachunek sumień

Rozliczenie niemieckich protestantów z nazizmem

Trzeci zjazd Kościoła ewangelickiego, stadion olimpijski w Berlinie, 1951 r. Trzeci zjazd Kościoła ewangelickiego, stadion olimpijski w Berlinie, 1951 r. Getty Images
Protestantyzm nadal odgrywa szczególną rolę w niemieckim społeczeństwie.
Znaczek pocztowy z podobizną Karla Bartha, szwajcarskiego teologa, przed wojną związanego z Kościołem Wyznającym, po wojnie ważnej postaci w światowym ruchu ewangelickim, 1986 r.Alamy Znaczek pocztowy z podobizną Karla Bartha, szwajcarskiego teologa, przed wojną związanego z Kościołem Wyznającym, po wojnie ważnej postaci w światowym ruchu ewangelickim, 1986 r.

Czyja wina? Niemiecki protestantyzm wyszedł z II wojny światowej 19 października 1945 r. stuttgarckim wyznaniem winy (patrz obok), dwa miesiące po bardziej jednoznacznym liście pasterskim biskupów katolickich, którzy wyrażali głęboki żal, „że wielu Niemców, także z naszych szeregów, dało się oszołomić fałszywą nauką narodowego socjalizmu, było obojętnych na zbrodnie przeciwko wolności i godności człowieka; że wielu swą postawą wsparło zbrodnię. Ciężka odpowiedzialność spada na tych, którzy ze względu na swą pozycję mogli wiedzieć, co się u nas działo, mając wpływy, mogli zapobiec zbrodni, ale tego nie robili, wręcz zbrodnię umożliwiali, solidaryzując się z nią”.

Pomocnik Historyczny „Marcin Luter i reformacja” (100123) z dnia 11.09.2017; Reformacja; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Rachunek sumień"
Reklama