Pomocnik Historyczny

„O wiele droższe są nam zbawienie i pokój Rzeczypospolitej”

Jagiellonowie – tolerancyjni i rozważni

Chrzest Litwy, obraz Władysława Ciesielskiego, 1900 r. Chrzest Litwy, obraz Władysława Ciesielskiego, 1900 r. Krzysztof Wilczyński / Muzeum Narodowe w Warszawie
Jagiellonowie jako władcy kompromisu i tolerancji.
Na mapie zaznaczono ziemie, na których panowali Jagiellonowie. Nie oznacza to, że władali na całym tym obszarze w tym samym czasie.Marek Sobczak, Jarosław Krysik/Polityka Na mapie zaznaczono ziemie, na których panowali Jagiellonowie. Nie oznacza to, że władali na całym tym obszarze w tym samym czasie.

Z woli narodu szlacheckiego. Panowanie dynastii Jagiellonów splotło się w świadomości Polaków z rozkwitem literatury narodowej, sztuką renesansu, wspaniałym zwycięstwem pod Grunwaldem, narodzinami nowożytnego państwa i demokracji szlacheckiej. Główną ideą przyświecającą czterem pokoleniom jagiellońskich władców było połączenie w jeden organizm dwóch odmiennych krajów, nad którymi przyszło im panować – Litwy, stanowiącej ich dziedziczną domenę, oraz Polski, gdzie potrafiono im przypomnieć, że nie są jak Piastowie „przyrodzonymi panami”, tylko wyniesiono ich na tron z woli narodu szlacheckiego.

Pomocnik Historyczny „Jagiellonowie” (100125) z dnia 16.10.2017; Temat z okładki; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "„O wiele droższe są nam zbawienie i pokój Rzeczypospolitej”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >