Pomocnik Historyczny

„Niech Maryję wielbi dusza”

Jagiellonowie – dynastia pobożna

W roli jednego z trzech króli adorujących Jezusa malarz Joos van Cleve obsadził Zygmunta I Starego (władca Rzeczpospolitej klęczy przed Marią), tryptyk z 1520 r. W roli jednego z trzech króli adorujących Jezusa malarz Joos van Cleve obsadził Zygmunta I Starego (władca Rzeczpospolitej klęczy przed Marią), tryptyk z 1520 r. BPK / BEW
Pobożność nie tylko od święta.
Władysław II Jagiełło modli się przed bitwą pod Grunwaldem, fragment obrazu Jana Matejki, XIX w.Piotr Tumidajski/Forum Władysław II Jagiełło modli się przed bitwą pod Grunwaldem, fragment obrazu Jana Matejki, XIX w.

Łącznik z Bogiem. „Pobożność zawiera w sobie wszystkie inne cnoty – napisał biskup warmiński Marcin Kromer w mowie pogrzebowej Zygmunta I. – Bez niej bowiem wszystkie inne cnoty są raczej obrazami i cieniami cnót aniżeli cnotami”. Zmarły monarcha rzeczywiście cieszył się wśród sobie współczesnych opinią szczególnie nabożnego i papieski legat Zaccaria Ferrieri, który za jego panowania zbierał materiały do procesu beatyfikacyjnego jego brata Kazimierza, zastanawiał się nawet, czy sam Zygmunt I Stary nie zasługuje na beatyfikację.