Pomocnik Historyczny

„Kosztowności, że większych w całej Europie nie ma”

Najbogatsza europejska dynastia

Wjazd królewny Jadwigi do Landshut, malowidło w tamtejszym ratuszu, XIX w. Wjazd królewny Jadwigi do Landshut, malowidło w tamtejszym ratuszu, XIX w. AKG / EAST NEWS
Jagiellonowie imponowali zdolnościami gromadzenia i pomnażania bogactwa rodziny.
Kamea z wizerunkiem Bony, dzieło złotnika z Werony Gian Giacomo Caraglio, XVI w.Metropolitan Muzeum of Art Kamea z wizerunkiem Bony, dzieło złotnika z Werony Gian Giacomo Caraglio, XVI w.

Skarb z Tykocina. W obawie przed niespodziewaną śmiercią Zygmunt II August 6 maja 1571 r. zabrał się za spisywanie testamentu. (Mógł w nim dysponować majątkiem osobistym – tzw. królewszczyzny rządziły się odrębnymi prawami). Nie doczekał się potomka, więc głównymi spadkobierczyniami uczynił trzy siostry: Zofię, Annę i Katarzynę. Przy czym Annę, która jako jedyna nie wyszła za mąż, starał się najlepiej zabezpieczyć finansowo. A miał czym. Przez ostatnie lata życia zwoził skarby na zamek w Tykocinie, by całą fortunę zebrać w jednym miejscu. W końcu trafiła tam nawet wywieziona z Wilna wspaniała biblioteka monarchy, licząca ponad 4 tys. tomów. Najcenniejsze kosztowności spoczywały w 16 wielkich szkatułach. Połowę z nich Zygmunt II August odziedziczył po przodkach. Sam dołożył cztery, a ostatnie cztery udało mu się odzyskać ze spadku po matce Bonie Sforzy.

16 szkatuł ukrywało przedmioty ze srebra i złota, wysadzaną szlachetnymi kamieniami broń, klejnoty, kosztowne szaty oraz sprzęty. Wszystkie ogromnej wartości, jak choćby wielki rubin cesarza Karola V wyceniany na 80 tys. złotych skudów. Ta włoska moneta zawierała wówczas ok. 3,2 g czystego złota. Tylko szlachetnych kamieni trzymanych luzem znajdowało się w tykocińskim skarbcu setki, a może nawet tysiące. Wedle dość szacunkowych rachunków wyceniono je na ok. 600 tys. skudów. Biorąc pod uwagę obecną cenę złota (w czasach ostatnich Jagiellonów było znacznie więcej warte), otrzymujemy kwotę dzisiejszych ok. 270 mln zł. A był to ułamek zawartości skarbca Zygmunta II Augusta. To, co znajdowało się na zamku w Tykocinie, czyniło trzy siostry najbogatszymi kobietami w Europie. Choć, jak bardzo bogatymi, do końca nie wiadomo, gdyż zachowały się tylko fragmentaryczne rejestry skarbu Jagiellonów. Woleli oni cieszyć się zgromadzonym majątkiem na osobności i bez zbędnych świadków.

Pomocnik Historyczny „Jagiellonowie” (100125) z dnia 16.10.2017; Epoka i dynastia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "„Kosztowności, że większych w całej Europie nie ma”"
Reklama