Dzieje ruchu hipisowskiego

Farmy, rodziny, komuny
Najbardziej rozpoznawalnym znakiem kontrkultury stały się hipisowskie komuny. Próbowano realizować w nich różnorakie utopie. Są symbolem szczególnej podróży, jaką odbyła zachodnia kultura.
Członkowie Family of Mystic Arts z Sunny Valey w Oregonie.
Getty Images

Członkowie Family of Mystic Arts z Sunny Valey w Oregonie.

Wielki Zakon Irokezów. Gdy nestor amerykańskiej antropologii Lewis Henry Morgan jako młodzieniec zakładał z kolegami tajne stowarzyszenie Wielki Zakon Irokezów, nie mógł przypuszczać, że wpisuje się w długie i barwne dzieje komun. Członkowie jego grupy, działającej w miasteczku Aurora w stanie Nowy Jork od 1843 r., organizowali wykłady poświęcone Indianom, wykonywali plemienne tańce i ceremonie inicjacyjne dla nowych członków. Młodym mężczyznom nie brakowało determinacji, gdyż w kolejnych latach wielki zakon rozrósł się liczebnie do 400 osób działających w kilku gronach na terenie całego stanu, a ich nazwy nawiązywały wprost do poszczególnych ludów irokeskich (Oneida w Utice, Onondaga w Syracuse itd.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj