Pomocnik Historyczny

Nowa wrażliwość

Zbuntowana młodzież motorem rewolucji

Pigasus na prezydenta, polityczny happening na Festiwalu Życia, który miał zakłócić wyborczą konwencję Partii Demokratycznej, Chicago, sierpień 1968 r. Pigasus na prezydenta, polityczny happening na Festiwalu Życia, który miał zakłócić wyborczą konwencję Partii Demokratycznej, Chicago, sierpień 1968 r. Getty Images
Na rewoltę młodzieżową lat 60. składają się rozmaite wątki: polityczne, społeczne, ekonomiczne, artystyczne. Łączy je jedno – pokoleniowa wrażliwość, chętnie nazywana przez obserwatorów i uczestników tamtych wydarzeń nową wrażliwością.
Bob Dylan przed domem w Byrdcliff, 1 stycznia 1968 r.Getty Images Bob Dylan przed domem w Byrdcliff, 1 stycznia 1968 r.

„Oto czasy nadchodzą nowe”. W słynnym protest songu „The Times They Are a-Changing” Bob Dylan śpiewa: „Słuchajcie rodzice, przemija wasz czas/dajcie porwać się albo jesteście bez szans/synowie i córki nie słuchają już was/świat nie myśli już jednakowo/potępiacie to, czego nie pojmiecie i tak/oto czasy nadchodzą nowe” (przekład Filipa Łobodzińskiego). Piosenka została nagrana w 1963 r. W tym samym roku ukazał się pierwszy album Beatlesów „Please, Please Me”, Betty Friedan wydała „Mistykę kobiecości” inicjującą tzw.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Bunt i kontrkultura; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa wrażliwość"
Reklama