Pomocnik Historyczny

Azja i Afryka: Zdekolonizowany Trzeci Świat

Lata 60. Azja i Afryka: Zdekolonizowany Trzeci Świat

Skok radości przed obliczem Kwame Nkrumaha, premiera niepodległej Ghany, grudzień 1959 r. Skok radości przed obliczem Kwame Nkrumaha, premiera niepodległej Ghany, grudzień 1959 r. Getty Images
Z początkiem lat 60. XX w. z map niemal całkowicie zniknęły imperia kolonialne. Stało się to błyskawicznie i niemal bezkrwawo. Ale niepodległość dla wielu okazała się problemem uzasadniającym eksperymenty polityczne i społeczne.
Egipski żołnierz przed plakatem poświęconym płk. Gamalowi Abdulowi Nasserowi.Getty Images Egipski żołnierz przed plakatem poświęconym płk. Gamalowi Abdulowi Nasserowi.

Rewolucyjne fascynacje. Ludzie, którzy przejęli władzę w nowych postkolonialnych państwach, acz często wykształceni na zachodnich uniwersytetach, reprezentowali zwykle politycznie antyzachodnią, rewolucyjną opcję polityczną. Głoszono radykalny socjalizm, zorientowany na Moskwę i Pekin. Kreml, obserwujący z nadzieją owe wydarzenia, uznał, że to właśnie rewolucja narodowowyzwoleńcza w europejskich koloniach, a nie spóźniająca się w samej Europie, przyniesie triumf komunizmu w skali światowej.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Odcienie rebelii; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Azja i Afryka: Zdekolonizowany Trzeci Świat"
Reklama