Pomocnik Historyczny

Wiosna naukowych apostatów

Kontrkultura wobec nauki

John C. Lilly (1915–2001), psychiatra, psychoanalityk, filozof i pisarz, zajmował się przede wszystkim psychonautyką, czyli żeglowaniem po bezkresach jaźni (fot. z 1976 r.). John C. Lilly (1915–2001), psychiatra, psychoanalityk, filozof i pisarz, zajmował się przede wszystkim psychonautyką, czyli żeglowaniem po bezkresach jaźni (fot. z 1976 r.). Getty Images
Kontrkultura to nie tylko bieganie nago po polanie. Zimnowojenny kryzys powołał do życia kooperatywy naukowych i technologicznych nonkonformistów – Nowych Alchemików, ekoinżynierów.
Na tarasie Instytutu Esalen w północnej Kalifornii, gdzie praktykowano nudyzm, jogę, terapię grupową – oraz słuchano wykładów tęgich umysłów ówczesnej epoki, 1970 r.Getty Images Na tarasie Instytutu Esalen w północnej Kalifornii, gdzie praktykowano nudyzm, jogę, terapię grupową – oraz słuchano wykładów tęgich umysłów ówczesnej epoki, 1970 r.

Gra wyobraźni w reżimie logiki. Uprawianie nauki z definicji powinno być równoznaczne z aktem buntu, z podawaniem w wątpliwość wiedzy zgromadzonej przez przodków. Wiedza raz spisana staje się martwa. Nauka to twór ciepły, przeciwieństwo mitu. Ale jak każde dzieło cywilizacji, tak i ona tężeje do formy Systemu, instytucji, imperium wiedzy, Akademii, której uczestnicy albo podporządkowują się jej regułom, albo ryzykują fiasko kariery, towarzyskie, finansowe. Publikuj albo giń.

Nauka powinna być aktem nonszalancji wobec starszyzny.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Odcienie rebelii; s. 126
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiosna naukowych apostatów"
Reklama