Pomocnik Historyczny

Czystka i emigracja

Walki we władzach i instytucjach PRL na tle Marca 1968

Transport emigranckiego dobytku do Urzędu Celnego w Warszawie, 1968 r. Transport emigranckiego dobytku do Urzędu Celnego w Warszawie, 1968 r. Forum
Mający swą własną dynamikę studencki bunt został wykorzystany we frakcyjnych walkach na najwyższych piętrach władzy, gdzie coraz bardziej otwarcie grano kartami nacjonalizmu i antysemityzmu.
16-letni Michał Sobelman (potem historyk i slawista, tłumacz literatury hebrajskiej, scenarzysta filmów dokumentalnych) na dworcu kolejowym w Katowicach, 13 czerwca 1969 r.EAST NEWS 16-letni Michał Sobelman (potem historyk i slawista, tłumacz literatury hebrajskiej, scenarzysta filmów dokumentalnych) na dworcu kolejowym w Katowicach, 13 czerwca 1969 r.

„Żydowska robota”. W jednym z wielu listów nadesłanych do Polskiego Radia na przełomie marca i kwietnia 1968 r. czytamy: „W związku z incydentami na Uniwersytecie Warszawskim dowiedzieliśmy się rzeczy najważniejszej: w Polsce istnieje czerwona burżuazja. Studenci – inspiratorzy akcesów [sic] są dziećmi polskich Rockefellerów. Posiadają, jak podaje radio, własne auta, spędzają wakacje na Lazurowym Wybrzeżu i innych o światowej sławie kurortach”. Do Komitetu Centralnego napływały donosy podpisywane przez „uczciwych obywateli” lub „grono nauczycielskie”.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Polski Marzec; s. 147
Oryginalny tytuł tekstu: "Czystka i emigracja"
Reklama