Pomocnik Historyczny

33. Rzeź wołyńska: konflikt etniczny, polityczny czy ludobójstwo?

Rodzina Karpiaków zamordowana przez UPA, wieś Latacz, Galicja, grudzień 1943 r. Rodzina Karpiaków zamordowana przez UPA, wieś Latacz, Galicja, grudzień 1943 r. Forum

Rzeź wołyńska pozostaje przedmiotem sporu. W ocenie środowisk kresowo-narodowych doszło wówczas do genocidum atrox, ludobójstwa szczególnie okrutnego – zbrodni w historii świata porównywalnej jedynie z Holokaustem. Te masowe zbrodnie jakoby całkowicie moralnie skompromitowały niepodległościowe aspiracje nie tylko Ukraińskiej Powstańczej Armii, ale wręcz całego ukraińskiego ruchu narodowego, Cerkwi greckokatolickiej nie wyłączając. Z kolei na Ukrainie najczęściej mówi się o wojnie polsko-ukraińskiej pomiędzy AK i UPA, zapoczątkowanej przez spontaniczny bunt miejscowej ludności uciskanej przez polskie władze. Według tej wizji polskie i ukraińskie podziemie popełniły podobne zbrodnie wojenne, które zasługują na taką samą ocenę moralną i prawną, nawet jeśli Polaków zginęło „nieco” więcej. Nie było więc żadnej zorganizowanej akcji depolonizacji, a odpowiedzialność za mordy ponoszą tylko niektórzy dowódcy i poszczególne oddziały UPA.

Obie te narracje są dalekie od faktów, jakie wyłaniają się z dokumentów. W programie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów jeszcze przed 1939 r. oficjalnie zapowiadano wypędzenie z niepodległego państwa ukraińskiego ziemian oraz kolonistów osadzonych po 1918 r. na spornych terenach. Nie ukrywano jednocześnie, że część z nich padnie ofiarą zorganizowanych pogromów. Radykalne skrzydło OUN, skupione wokół Stepana Bandery, w przygotowany plan powstania przeciwko Polsce i ZSRR wpisało dokonanie masowych mordów na Polakach i Żydach i całkowite usunięcie tych grup narodowych. W końcu 1942 r. działacze OUN-Bandery postanowili, że w chwili wybuchu powstania przystąpią do wypędzenia polskiej ludności pod groźbą śmierci ze wszystkich ziem uznanych za ukraińskie.

Gdy więc na początku 1943 r. na Wołyniu powstały pierwsze oddziały UPA, jednocześnie z akcjami przeciwko Niemcom i partyzantce sowieckiej przystąpiły one do antypolskiej czystki.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; II wojna światowa; s. 39
Reklama