Pomocnik Historyczny

38. Armia Berlinga – sojusznik czerwonych, który przyniósł na bagnetach komunizm?

Orzełek z mundurów tzw. ludowego Wojska Polskiego. Orzełek z mundurów tzw. ludowego Wojska Polskiego. AN
Zaświadczenie o ranach odniesionych w czasie wojny, wystawione w maju 1945 r.Forum Zaświadczenie o ranach odniesionych w czasie wojny, wystawione w maju 1945 r.

Historia ludowego Wojska Polskiego, od swojego pierwszego dowódcy nazywanego armią Berlinga, rozpoczęła się wiosną 1943 r. i nierozerwalnie była związana z koncepcją Józefa Stalina podporządkowania powojennej Polski ZSRR. Polityczny nadzór najpierw nad 1. Dywizją im. Tadeusza Kościuszki sprawował Związek Patriotów Polskich, Centralne Biuro Komunistów Polski, a potem nad całą armią Polska Partia Robotnicza. LWP miało być zbrojnym ramieniem partii. Formacja była podporządkowana polskim komunistom i Stalinowi, starano się jednak wzmacniać w jej szeregach poczucie walki o suwerenną Polskę. Żołnierze zostali wyekwipowani w mundury wzorowane na mundurach wojska II RP, orzeł – chociaż bez korony – nawiązywał do piastowskiego, patronami poszczególnych dywizji byli polscy bohaterowie narodowi. Obok narodowej ważna była także symbolika religijna – żołnierze uczestniczyli w modlitwach, mszach, w jednostkach działali kapelani wojskowi.

O morale, dyscyplinę i światopogląd wojsk dbał aparat polityczno-wychowawczy. Zapewniano, że w nowej Polsce chłop otrzyma ziemię, robotnik pracę, na różne sposoby odmieniano słowo demokracja. Jednocześnie politrucy w ramach indoktrynacji sławili sojusz z Armią Czerwoną, przypisywali Niemcom zbrodnię katyńską, przekonywali żołnierzy o faszystowskim charakterze rządów II RP. Z czasem indoktrynacja stawała się mocniejsza, czego symbolem były wydane i rozpowszechniane przez aparat polityczny plakaty „Olbrzym i zapluty karzeł reakcji” skierowane przeciwko żołnierzom AK. Nad charakterem LWP czuwał kontrwywiad, który infiltrował szeregi armii i usuwał oficerów i żołnierzy „niebezpiecznych dla ustroju”. Tak było choćby po tzw. zwrocie październikowym w 1944 r., gdy aresztowano ponad 600 oficerów wywodzących się z AK i uwięziono ich w obozie w Skrobowie.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; II wojna światowa; s. 44
Reklama