Pomocnik Historyczny

41. Narodowe Siły Zbrojne – bohaterowie podziemia czy zdrajcy, którzy kolaborowali z Niemcami?

41. Narodowe Siły Zbrojne – bohaterowie podziemia czy zdrajcy, którzy kolaborowali z Niemcami?

Na pierwszym planie Leonard Zub-Zdanowicz ps. Ząb, od 19 sierpnia 1944 r. szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Na pierwszym planie Leonard Zub-Zdanowicz ps. Ząb, od 19 sierpnia 1944 r. szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. EAST NEWS
Wyobrażenie tzw. Krzyża NSZ, pochodzące z tablicy upamiętniającej żołnierzy NSZ straconych w publicznej egzekucji w Sanokuw 1946 r.AN Wyobrażenie tzw. Krzyża NSZ, pochodzące z tablicy upamiętniającej żołnierzy NSZ straconych w publicznej egzekucji w Sanokuw 1946 r.

Narodowe Siły Zbrojne powstały w październiku 1942 r. z połączenia konspiracyjnego Związku Jaszczurczego i sprzeciwiających się scaleniu z Armią Krajową rozłamowców z podziemnego Stronnictwa Narodowego. Na profil polityczny organizacji decydujący wpływ wywarli członkowie ZJ. Wywodzili się oni z przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego, zdelegalizowanego w 1934 r. przez władze II RP za podsycanie nienawiści politycznej i rasowej oraz ekscesy uliczne z użyciem broni palnej. Rok później, w nielegalnym już ONR, doszło do rozłamu na ONR Falanga i ONR ABC.