Pomocnik Historyczny

67. Czy którykolwiek z rządów komunistycznych realizował polski interes narodowy?

Wizyta marszałka Polski Michała Roli-Żymierskiego w sztabie Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, Legnica, kwiecień 1946 r. Wizyta marszałka Polski Michała Roli-Żymierskiego w sztabie Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, Legnica, kwiecień 1946 r. EAST NEWS
Legitymacje członkowskie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.Forum Legitymacje członkowskie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Z polskim interesem narodowym niewątpliwie było zgodnych wiele zmian wprowadzonych przez Władysława Gomułkę w 1956 r. Wymuszone zostały oddolnym naciskiem i groźbą społecznego wybuchu, ale część z nich wynikała też z zapatrywań samego I sekretarza. Dotyczyło to z pewnością zwiększenia autonomii wobec Moskwy i wprowadzenia do polskiego modelu socjalizmu cech znacząco odbiegających od sowieckich wzorów, obowiązujących w zdecydowanej większości krajów satelickich. Gomułka wracał do władzy z jednoznacznym postanowieniem usunięcia z polskiej armii sowieckich generałów i oficerów (z marszałkiem Konstantym Rokossowskim na czele).

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; PRL; s. 73
Reklama