Pomocnik Historyczny

76. Czy Lech Wałęsa był agentem SB?

Ulotka podziemnej Solidarności, lata 80. Ulotka podziemnej Solidarności, lata 80. Forum
Ulotka podziemnej Solidarności, lata 80.Forum Ulotka podziemnej Solidarności, lata 80.

Lech Wałęsa został zatrzymany przez SB 19 grudnia 1970 r., gdy trwały wystąpienia robotnicze na Wybrzeżu; milicja strzelała do demonstrantów, padali zabici. Wicedyrektor Stoczni Gdańskiej wskazał go jako jednego z przywódców strajku. Po przesłuchaniach został 21 grudnia zwolniony po podpisaniu zobowiązania do współpracy w „zwalczaniu wrogów PRL” i przyjął pseudonim Bolek. W następnych tygodniach wiele razy spotykał się z oficerem Służby Bezpieczeństwa (SB) i informował go o nastrojach w stoczni, groźbie strajku, przekonywał o konieczności poprawy warunków pracy robotników. Wedle zachowanych dokumentów miał wskazywać szczególnie awanturniczych robotników, ale też upominał się o potrzebę rozwiązania przyczyn niezadowolenia. Te spotkania i rozmowy trwały w latach 1971 i 1972, potem były rzadsze, a Wałęsa coraz mniej chętny do tych kontaktów. Na kilku spotkaniach wyrzekał na władzę, że nie kwapi się do rozwiązywania problemów. W notatce sporządzonej przez SB w styczniu 1972 r. pisano, że Bolek „zamiast rozładowywać istniejącą atmosferę na zakładzie, pogłębiał ją swoimi wystąpieniami”. Wałęsa próbował bowiem działać w oficjalnych związkach, a na zebraniach zgłaszał pretensje do dyrekcji.

Ten stan rzeczy skończył się w lutym 1976 r., kiedy po kolejnym wystąpieniu przeciw brakoróbstwu i nieszanowaniu robotników dyrekcja postanowiła zwolnić Wałęsę z zakładu. Wówczas Bolek odmówił dalszych spotkań z oficerem SB.

Zwolniony ze stoczni Wałęsa podjął pracę w zakładzie Zremb, gdzie – jak pisała SB – „rozpowszechniał wiadomości dot. działalności elementów antysocjalistycznych oraz kolportował materiały nielegalnych wydawnictw publikowanych w kraju”. Zwolniono go z pracy. Od 1978 r. współpracował z utworzonymi wówczas nielegalnymi Wolnymi Związkami Zawodowymi, wiele razy był zatrzymywany na 48 godz.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; PRL; s. 82
Reklama