Pomocnik Historyczny

87. Czy swoją postawą w latach 1989–90 Wojciech Jaruzelski odkupił swoje komunistyczne winy?

Wojciech Jaruzelski wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe, 19 lipca 1989 r. Wojciech Jaruzelski wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe, 19 lipca 1989 r. Forum

Gen. Wojciech Jaruzelski był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków XX w. Pełniąc coraz ważniejsze funkcje we władzach państwowych i partyjnych PRL, splamił się wieloma negatywnymi zachowaniami. Najbardziej obciążają go antysemicka nagonka w wojsku w latach 60., udział w stłumieniu robotniczego buntu z 1970 r. oraz zarządzony przez niego – jako szefa PZPR i państwa – stan wojenny z lat 80., będący zbrojną rozprawą z największym polskim wolnościowym ruchem, jakim była Solidarność.

Niechlubną karierę Jaruzelski skończył jednak w sposób nieoczekiwany, istotnie przyczyniając się do pokojowego zdemontowania systemu komunistycznego. Było to wydarzenie bez precedensu. Przez kilkadziesiąt lat wydawało się, że komunizm, tak jak inne znane z historii krwawe dyktatury, można obalić tylko za cenę wielu ofiar. Tymczasem w Polsce, w znacznej mierze za sprawą Jaruzelskiego, stało się inaczej. Roli grabarza komunizmu generał nie zaplanował. Jego celem był gruntowny remont zmurszałego systemu, nieradzącego sobie z piętrzącymi się kłopotami i tężejącym oporem Solidarności. Nowe reguły rządzenia PRL ekipa Jaruzelskiego ustaliła z solidarnościową opozycją podczas rozmów Okrągłego Stołu.

Zawarty w kwietniu 1989 r. kontrakt przewidywał utrzymanie władzy przez komunistów. Demokratyczną opozycję dopuszczono jednak do działania, w tym do tzw. kontraktowych wyborów parlamentarnych. Ogromną część władzy oddano nowemu urzędowi – Prezydenta PRL. Wybierało go Zgromadzenie Narodowe, czyli działające razem Sejm i Senat. Prezydent był gwarantem systemu komunistycznego i trwania Polski w bloku sowieckim. Szykowano tę funkcję dla Jaruzelskiego, na co (ze względów bezpieczeństwa) zgodziła się Solidarność.

Tak zaplanowaną reformę PRL wywróciło odrzucenie komunizmu przez Polaków w wyborach z 4 czerwca 1989 r.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; Transformacja i III RP; s. 93
Reklama