Pomocnik Historyczny

Hossa i bessa II RP

Fabryka Lokomotyw w Polsce SA w Chrzanowie; w 1932 r., gdy zrobiono tę fotografię, wyprodukowano tam 500. lokomotywę. Fabryka Lokomotyw w Polsce SA w Chrzanowie; w 1932 r., gdy zrobiono tę fotografię, wyprodukowano tam 500. lokomotywę. Forum
Na dwadzieścia lat niepodległości przypadało najwyżej kilka (1926–29 i 1936–39) dobrej koniunktury. Z takimi okolicznościami zewnętrznymi przychodziło się mierzyć gospodarce Drugiej Rzeczpospolitej, a entuzjazm, związany z „radością z odzyskanego podwórka”, tylko częściowo łagodził sytuację.
Państwowa Fabryka Związków Azotowych w MościcachForum Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Mościcach

Wyzwania, zagrożenia i mit. Dwudziestolecie niepodległości przypadło, z punktu widzenia światowej koniunktury gospodarczej, na czas trudny. Wielka Wojna pozostawiła po sobie ogromną nierównowagę finansową w skali całego świata. Długi wojenne państw Ententy wobec Stanów Zjednoczonych z jednej strony, a ogromne reparacje wojenne nałożone na pokonanych z drugiej były tak przytłaczające, że niemożliwe stało się przywrócenie normalnych, zrównoważonych relacji handlowych. Dlatego podejmowane w latach 20.

Pomocnik Historyczny „Niepodległość 1918” (100136) z dnia 27.08.2018; Dzieło; s. 116
Reklama