Pomocnik Historyczny

Witold Urbanowicz (1908–96)

W bazie Northolt, zima 1941 r. W bazie Northolt, zima 1941 r. Ośrodek Karta w Warszawie
Wizyta Meriana C. Coopera, twórcy i członka Eskadry Kościuszkowskiej z 1919 r., amerykańskiego producenta filmowego
i przyjaciela Polski, w dywizjonie 303 w Northolt. Stoją od lewej: kpt. Wojciech Kołaczkowski, kpt. Zdzisław Henneberg
(nad nim por. Tadeusz Arentowicz), płk Bohdan Kwieciński, por. Mirosław Ferić, płk Merian Cooper, kpt. Witold Urbanowicz, ppor. Jerzy Radomski, por. Bohdan Grzeszczak, sierż. Mieczysław Popek, 14 marca 1941 r.Ośrodek Karta w Warszawie Wizyta Meriana C. Coopera, twórcy i członka Eskadry Kościuszkowskiej z 1919 r., amerykańskiego producenta filmowego i przyjaciela Polski, w dywizjonie 303 w Northolt. Stoją od lewej: kpt. Wojciech Kołaczkowski, kpt. Zdzisław Henneberg (nad nim por. Tadeusz Arentowicz), płk Bohdan Kwieciński, por. Mirosław Ferić, płk Merian Cooper, kpt. Witold Urbanowicz, ppor. Jerzy Radomski, por. Bohdan Grzeszczak, sierż. Mieczysław Popek, 14 marca 1941 r.

Marzenie o samodzielnym pilotowaniu spełniło się dla niego nietypowo. W II RP rozpoczął służbę w eskadrze bombowej, ale kiedy zrzucił ćwiczebną bombę na dach domu przypadkowego rolnika (i po innych podobnych wyczynach), dowódca eskadry uznał, że lepiej się go pozbyć z jednostki, i wystawił mu skierowanie na kurs pilotażu.

Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 r. we wsi Olszanka koło Augustowa w dawnym zaborze rosyjskim. Rodzice, pochodzący ze zubożałej szlachty litewskiej, prowadzili 30-morgowe gospodarstwo. W domu mimo szykan administracji rosyjskiej kultywowano tradycje patriotyczne; dziadek Witolda, mający wielki wpływ na jego wychowanie, w czasie służby wojskowej na Kaukazie zdezerterował z armii carskiej i przyłączył się do powstańczych oddziałów Osmana Szamila. Po przerwie spowodowanej I wojną światową Witold Urbanowicz podjął naukę w szkole powszechnej, później kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Suwałkach, gdzie uczestniczył w kursach przysposobienia wojskowego. Seminarium porzucił na rzecz Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie, do którego wstąpił w 1925 r. Maturę zdał w 1930 r. w wieku 22 lat.

Po sześciotygodniowym kursie unifikacyjnym w Szkole Podchorążych Piechoty, 15 października 1930 r., został słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W tym czasie szkolono tam jedynie obserwatorów i nawigatorów, a kandydatów na pilotów wybierano spośród oficerów służących w pułkach. Urbanowicz pierwszy lot odbył na pamiętającym jeszcze czasy Wielkiej Wojny dwumiejscowym brytyjskim myśliwcu Bristol F.2B Fighter. Szkołę w Dęblinie ukończył w sierpniu 1932 r. promowany na stopień podporucznika obserwatora, zajmując 34. lokatę (na 54 podchorążych). Przydzielono go do służby w 213. eskadrze bombowej, stacjonującej w Warszawie, używającej przestarzałych, trzysilnikowych fokkerów F-VIIB.

Pomocnik Historyczny „Lotnicy” (100139) z dnia 28.10.2018; Wspaniała dwunastka; s. 46
Reklama