Pomocnik Historyczny

„Bezimienna rzeźnia”

Działania RAF na zakończenie Bitwy o Anglię

Lancaster RAF nad bombardowanym Hamburgiem,31 października 1943 r. Lancaster RAF nad bombardowanym Hamburgiem,31 października 1943 r. Getty Images
Po zakończeniu Bitwy o Anglię RAF rozpoczął kontrofensywę, która dziesiątkowała jego szeregi.
Niemiecki okręt Sperrbrecher 7 w porcie w La Rochelle atakowany przez myśliwce RAF Bristol Beaufighter. Ciężko uszkodzonego kilka godzin później zatopiły okręty Royal Navy, 12 sierpnia 1944 r.IWM Niemiecki okręt Sperrbrecher 7 w porcie w La Rochelle atakowany przez myśliwce RAF Bristol Beaufighter. Ciężko uszkodzonego kilka godzin później zatopiły okręty Royal Navy, 12 sierpnia 1944 r.

Dwie jaskółki zmiany. Do grudnia 1940 r. pilotów myśliwców RAF obowiązywał formalny zakaz latania nad teren zajęty przez nieprzyjaciela. Czasem go łamali, ale zawsze spotykało się to z reprymendą dowództwa i to nawet w sytuacji, gdy załogom udało się zwyciężyć – ryzyko utraty maszyn i ludzi było zbyt duże. Nie oznaczało to oczywiście, że w sztabie brytyjskiego lotnictwa zaniechano prac nad wariantami akcji ofensywnych. Ich konkretyzacja miała miejsce już w październiku 1940 r.

Pomocnik Historyczny „Lotnicy” (100139) z dnia 28.10.2018; Konteksty; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "„Bezimienna rzeźnia”"
Reklama