Pomocnik Historyczny

Miasto miast

Konstantynopol – stolica imperium

Widok na Miasto (wizualizacja); na pierwszym planie, w zieleni, zabudowania cesarskiego pałacu, za nimi hipodrom, na prawo jaśnieje budynek kościoła Hagia Sofia. Widok na Miasto (wizualizacja); na pierwszym planie, w zieleni, zabudowania cesarskiego pałacu, za nimi hipodrom, na prawo jaśnieje budynek kościoła Hagia Sofia. A. Tayfun Öner/byzantium1200.com
Konstantynopol, dla obywateli cesarstwa po prostu Polis – Miasto, przez wieki był centrum chrześcijańskiego świata.
Konstantynopol na XIX-wieczym drzeworycie na podstawie XIV-wiecznego malunku.AKG Konstantynopol na XIX-wieczym drzeworycie na podstawie XIV-wiecznego malunku.

Stolica. W Konstantynopolu znajdowała się siedziba władcy, centralnych organów władzy państwowej i patriarchy, uniwersytet. Miasto było pełne wspaniałych gmachów, tak świeckich, jak i sakralnych, relikwii, zabytków. Bogate i kosmopolityczne, przyciągało rzesze ludzi, zarówno z terenów cesarstwa, jak i spoza niego. Jedni marzyli o zrobieniu kariery czy choćby znalezieniu podstaw skromnej egzystencji, inni na cesarskim dworze chcieli dobijać się sprawiedliwości. Jeszcze inni przybywali z ciekawości czy pobudek religijnych, chcąc zobaczyć wspaniałe kościoły i modlić się przy świętych relikwiach.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Bizancjum” (100145) z dnia 11.03.2019; Bizancjum cz. II; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasto miast"
Reklama