Pomocnik Historyczny

Topografia Miasta / Chrześcijańskie świątynie / Niezwykłe mury

Budowle Konstantynopola

Zachowane fragmenty murów Konstantynopola. Zachowane fragmenty murów Konstantynopola. Getty Images
Do dziś pozostałości umocnień teodozjańskich robią na zwiedzających ogromne wyrażenie.
Konstantynopol.Marek Sobczak/Polityka Konstantynopol.

Topografia Miasta

Konstantyn Wielki, powiększając miasto Bizancjum, był zmuszony do wykorzystania istniejącego w nim układu ulic i placów. Zachowano dwa główne place – Strategion i Tetrastoon. Ten ostatni zwano później Augustejonem. Wokół niego i w pobliżu ulokowano wiele ważnych obiektów, m.in. Wielki Pałac, hipodrom, pretorium, siedzibę senatu, kościoły katedralne (Hagia Eirene – św. Pokoju Bożego, Hagia Sofia – św. Mądrości Bożej), kompleks sądowo-handlowo-edukacyjny zwany Bazyliką.

Z zachodniego krańca Augustejonu rozpoczynała swój bieg Mese, najważniejsza ulica Konstantynopola; szeroka na 25 m, była wyposażona w kamienne rury wodociągowe i kamienne lub ceglane rury kanalizacyjne. Ozdobiona portykami, łączyła serce Miasta ze Złotą Bramą, przechodząc dalej w via Egnatia. W miejscu zwanym Filadelfion, skąd Mese skręcała bardziej na południe, odchodziła od niej w kierunku północnym ulica kończąca się przy bramie Charyzjusza. Główna arteria przebiegała przez fora, poczynając od Forum Konstantyna, przez Teodozjusza, Wołu (Bovis), na Forum Arkadiusza kończąc.

Wydaje się, że w bizantyńskim Konstantynopolu istniała, przynajmniej w niektórych regionach, regularna siatka ulic rozmieszczonych w kierunkach północ–południe, wschód–zachód. Jest wielce prawdopodobne, że odchodzące od Mese na południe ulice między Forum Konstantyna a Forum Teodozjusza były do siebie równoległe i biegły w kierunku morza Marmara. Część głównych ulic miała portyki wykorzystywane w celach handlowych. Na właścicielach sklepów i zarządcach budynków spoczywał obowiązek ich oświetlania. W miejską przestrzeń wpisane były również place; obok wcześniej wymienionych funkcjonowały fora Marcjana, Leona, Teodozjusza II (tzw.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Bizancjum” (100145) z dnia 11.03.2019; Bizancjum cz. II; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Topografia Miasta / Chrześcijańskie świątynie / Niezwykłe mury"
Reklama