Pomocnik Historyczny

Zapoznane prawo

Tysiącletni rozwój prawa

Scena sądowa; miniatura z łacińskiego wydania „Kodeksu Justyniana”, XIV w. Scena sądowa; miniatura z łacińskiego wydania „Kodeksu Justyniana”, XIV w. Leemage
Nawet gdy Bizancjum gasło, trwał jeden, na ogół dzisiaj niedoceniany jego pomnik: ponad milenium rozwoju prawa. To wciąż nie do końca przebadana karta historii Europy i okolic.
Strona z manuskryptu „Kodeksu Justyniana”; wydanie z XIII w.Getty Images Strona z manuskryptu „Kodeksu Justyniana”; wydanie z XIII w.

Bizantyński wkład. Niepochlebne opinie o Bizancjum są rozciągane także na prawo bizantyńskie, które traktuje się jedynie jak słabnące odbicie wielkości prawa rzymskiego. Warto jednak przypomnieć, że rzymskie pojmowanie rządów prawa uściślono i w Bizancjum łączono z istnieniem sądów i procedur sądowych oraz określeniem statusu jednostek oraz grup społecznych i przekonaniem, że panujący winien przestrzegać praw i że jest związany nakazami ortodoksyjnej wiary; administracja cesarska długo przeciwdziałała też anarchii prawnej, która dominowała w innych częściach średniowiecznej Europy.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Bizancjum” (100145) z dnia 11.03.2019; Bizancjum cz. II; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Zapoznane prawo"
Reklama