Pomocnik Historyczny

Sąsiedztwo z Arabami

Jak Bizantyjczycy układali się z arabskimi sąsiadami?

Władca Ghassanidów, arabskich sojuszników Bizancjum w okresie przed-muzułmańskim; miniatura z XIV w. Władca Ghassanidów, arabskich sojuszników Bizancjum w okresie przed-muzułmańskim; miniatura z XIV w. AN
Dla Bizantyńczyków Arabowie bywali sprzymierzeńcami i wrogami (to oni okroili cesarstwo w VII w.), ale wzajemne sąsiedztwo nie było zderzeniem cywilizacji.
Przedislamskie bóstwa arabskie: al-Lat, al-Uzza (Gwiazda Poranna) i Manat; kamienny relief z Hatry (Mezopotamia, ob. Irak), I w.Bridgeman Przedislamskie bóstwa arabskie: al-Lat, al-Uzza (Gwiazda Poranna) i Manat; kamienny relief z Hatry (Mezopotamia, ob. Irak), I w.

Okres przedmuzułmański. Dla Bizantyńczyków ich sąsiedzi z Półwyspu Arabskiego byli po prostu barbarzyńcami, którzy żywią się mlekiem, dziczyzną i ziołami, nie zajmują uprawą roli ani nie sadzą drzew, nie znają też zboża ani wina. Długo funkcjonowało przekonanie, że to Scenici, żyjący w namiotach, nomadowie. Byli określani jako rabusie, niewiarygodni i nielojalni. W ich obyczajach podkreślano zamiłowanie do uciech cielesnych. Zwracano uwagę na ich wierzenia, szczególnie na kult Gwiazdy Porannej (al-Uzzy, utożsamianej z Wenus).

Pomocnik Historyczny „Dzieje Bizancjum” (100145) z dnia 11.03.2019; Bizancjum cz. III; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąsiedztwo z Arabami"
Reklama