Pomocnik Historyczny

Cesarzowa i wampiry

Bizancjum w popkulturze

Irena Papas jako Teodora w filmie Raccarda Fredy z 1954 r. Irena Papas jako Teodora w filmie Raccarda Fredy z 1954 r. BEW
Po upadku Konstantynopola Bizancjum trafiło do literatury i kultury popularnej jeszcze szybciej niż do teorii politycznych i historiozoficznych.
Sarah Bernhardt, aktorka; jej Teodora (na fot.) w sztuce Victoriena Sardou wykreowała pod koniec XIX w. modę na Bizancjum.Alamy Sarah Bernhardt, aktorka; jej Teodora (na fot.) w sztuce Victoriena Sardou wykreowała pod koniec XIX w. modę na Bizancjum.

Z Bizancjum do Disneylandu. Europejskie wakacje Walta Disneya miały poważne konsekwencje dla Disneylandu. W czasie tej podróży Amerykanin trafił do Bawarii, gdzie zachwycił się zamkiem Neuschwanstein zbudowanym przez Ludwika II Bawarskiego. Władca ten, nazywany bajkowym królem (Märchenkönig), był skoligacony z władcą nowożytnej Grecji – jego wujem (i ojcem chrzestnym) był Otto I Wittelsbach. Ludwik interesował się sztuką bizantyńską – pasja króla znalazła wyraz w kilku projektach, a najbardziej znanym z nich była sala tronowa zamku Neuschwanstein, wzorowana na wnętrzu konstantynopolitańskiej świątyni Mądrości Bożej.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Bizancjum” (100145) z dnia 11.03.2019; Bizancjum cz. III; s. 129
Oryginalny tytuł tekstu: "Cesarzowa i wampiry"
Reklama