Pomocnik Historyczny

Ona i on

Rola kobiety, pozycja mężczyzny

Kobieta w kimonie jesienią w ogrodzie Ōji w Tokio; fot. z ok. 1880 r. Kobieta w kimonie jesienią w ogrodzie Ōji w Tokio; fot. z ok. 1880 r. Getty Images
Pod tym względem Japonia nie różniła się od innych społeczeństw tradycyjnych: role kobiet i mężczyzn były – a często są do dzisiaj – wyraźnie rozdzielone.
Ideał kobiety z okresu Edo na drzeworycie z XVII w.Zbiory Iwony Kordzińskiej-Nawrockiej Ideał kobiety z okresu Edo na drzeworycie z XVII w.

Kobieta

Pozycja w dawnych czasach. „Kobieta powinna traktować męża jak swojego jedynego pana i patrzeć na niego z uległością. Pod żadnym pozorem nie wolno jej lekceważyć męża. W przeciwieństwie do męża żona powinna kontrolować swoje emocje, słowa i zachowania, być zawsze posłuszna i skromna” – pisał w „Wielkiej nauce dla kobiet” Kaibara Ekiken, japoński filozof neokonfucjański (XVII/XVIII w.). System oparty na wzorcach konfucjańskich traktował kobietę jako istotę podporządkowaną mężczyźnie, zgodnie z ideą trzech podległości: w dzieciństwie od ojca, w dorosłym życiu od męża, a po jego śmierci od najstarszego syna.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Kultura i przeszłość; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Ona i on"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >