Pomocnik Historyczny

Otwarcie i modernizacja

Państwo otwiera granice i staje się mocarstwem

Ceremonia ogłoszenia Konstytucji Wielkiego Cesarstwa Japonii (Konstytucji Meiji, 1889 r.); ilustracja z epoki. Ceremonia ogłoszenia Konstytucji Wielkiego Cesarstwa Japonii (Konstytucji Meiji, 1889 r.); ilustracja z epoki. Getty Images
Po ponownym otwarciu granic w Japonii odtworzono cesarską władzę, a kraj poddano intensywnej modernizacji, równoważąc ją postulatami wzmocnienia ducha japońskości. Państwo weszło na drogę mocarstwowości.
Pierwszy japoński pociąg parowy odjeżdża z Jokohamy; tryptyk Utagawy Kunisady II z 1872 r.BEW Pierwszy japoński pociąg parowy odjeżdża z Jokohamy; tryptyk Utagawy Kunisady II z 1872 r.

Otwieranie granic. Od XVIII w. Japonia zaczęła pogrążać się w kryzysie gospodarczym i społecznym, co wynikało ze złej polityki ekonomicznej, nastawionej na rolnictwo, a ignorującej handel, z rygorystycznie przestrzeganego podziału klasowego, który hamował naturalne procesy rozwoju, oraz z izolacji kraju, która ograniczała wolny handel i wymianę międzynarodową. Kryzys spotęgowało zagrożenie z zewnątrz – na przełomie XVIII i XIX w. państwa zachodnie zaczęły domagać się od Japonii nawiązania kontaktów handlowych.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Teraźniejszość i przyszłość; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarcie i modernizacja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >