Pomocnik Historyczny

Igrzyska w kraju kwitnącej myśli

Igrzyska w Tokio

Na najwyższym podium – polska złota sztafeta 4 x100 m: Teresa Ciepły, Irena Kirszenstein, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska. Na najwyższym podium – polska złota sztafeta 4 x100 m: Teresa Ciepły, Irena Kirszenstein, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska. Getty Images
Dla Japonii możliwość organizacji zawodów olimpijskich w 1964 r. była jeszcze jednym dowodem na powrót ich kraju na międzynarodową arenę.
Plakat Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 r., proj. Kamekura Yūsaku.Alamy Plakat Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 r., proj. Kamekura Yūsaku.

Drugie podejście. Te igrzyska olimpijskie, które zorganizowano w Tokio w 1964 r., miały, prawdę powiedziawszy, odbyć się 24 lata wcześniej. Zaplanowano je na 1940 r. Gdy w połowie lat 30. MKOl ogłosił swoją decyzję, rząd Japonii potraktował ją dość chłodno. Kraj był w stanie militarnej gorączki i każdy jen przeznaczony na inny cel niż zbrojenia wydawał się wyrzucony w błoto. A gdy Japonia zaatakowała w 1937 r. Chiny, zaszczyt goszczenia sportowców z całego świata i tak został jej natychmiast odebrany.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Teraźniejszość i przyszłość; s. 124
Oryginalny tytuł tekstu: "Igrzyska w kraju kwitnącej myśli"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >