Pomocnik Historyczny

O husarii dobrej na wszystko

Husaria – staropolska kawaleria

Bitwa pod Orszą (1514 r.). Fragment obrazu z epoki przedstawiający husarzy (jeszcze jako tzw. raców) w rynsztunku typowym dla czasów przedbatoriańskiech: bez zbroi, broni palnej i ciężkich kopii. Bitwa pod Orszą (1514 r.). Fragment obrazu z epoki przedstawiający husarzy (jeszcze jako tzw. raców) w rynsztunku typowym dla czasów przedbatoriańskiech: bez zbroi, broni palnej i ciężkich kopii. Forum
Bitwa pod Kircholmem (1605 r.). Fragment obrazu z epoki (Petera Sayersa) przedstawiający husarię w okresie świetności. Jej wygląd mocno odbiega od popularnych wyobrażeń.AN Bitwa pod Kircholmem (1605 r.). Fragment obrazu z epoki (Petera Sayersa) przedstawiający husarię w okresie świetności. Jej wygląd mocno odbiega od popularnych wyobrażeń.

Jak w dym. Husaria pojawiła się wraz z rozkwitem I Rzeczpospolitej, ze sceny zeszła zaś w samą porę, bo jeszcze przed jej upadkiem. Od czasów Sienkiewicza mit sarmackiej wunderwaffe, bijącej wszystkich, nie wyłączając Niemców i Rosjan, jest lekiem na polskie kompleksy. O dziwo, jej rzeczywiste dzieje w niczym mitowi nie ustępują.

Husaria była formacją wyjątkową, nieistniejącą w żadnej innej armii. Wbrew potocznym wyobrażeniom nie była to jazda ciężka. Wywodziła się z lekkozbrojnych używanych do walk z Tatarami.

Pomocnik Historyczny „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (100150) z dnia 01.07.2019; Obywatele i poddani; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "O husarii dobrej na wszystko"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >