Pomocnik Historyczny

„Ściśnionemu Wiedniowi swobodę jego przywrócić”

Odsiecz wiedeńska

„Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. Król Jan III Sobieski przedstawiony nie w zbroi, lecz w żupanie i gronostajach. „Oswobodzenie Wiednia przez Sobieskiego”, Marcello Bacciarelli, XVIII w. Król Jan III Sobieski przedstawiony nie w zbroi, lecz w żupanie i gronostajach. Forum
Legenda Jana III Sobieskiego jest związana przede wszystkim ze skuteczną odsieczą wiedeńską, która uczyniła go najsłynniejszym wodzem Europy. Od opisu tej wiktorii zacznijmy zatem opowieść o polskim monarsze i jego czasach.
Odsiecz wiedeńska 1683Marek Sobczak, Tadeusz Zawadzki/Polityka Odsiecz wiedeńska 1683

Kręta droga cesarstwa do sojuszu. Agresywna polityka wielkiego wezyra (najważniejszego z ministrów sułtana) Imperium Osmańskiego Kara Mustafy doprowadziła do zbliżenia stanowisk Rzeczpospolitej i Świętego Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem Habsburgów. Wyrazem ocieplenia stosunków było trzymanie do chrztu Aleksandra Sobieskiego (drugiego z synów pary królewskiej) w 1678 r. przez przedstawicieli cesarza i papieża. Trzy lata później zakończenie wojny Porty (jak zwano państwo tureckie) z Moskwą dało Turkom nowe możliwości działania.

Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski” (100152) z dnia 15.07.2019; Postać; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "„Ściśnionemu Wiedniowi swobodę jego przywrócić”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >