Pomocnik Historyczny

„Krosty po ciele, dymy do głowy”

Dolegliwości króla

Porcelanowe naczynie na preparat rtęciowy zwany merkuriuszem. Porcelanowe naczynie na preparat rtęciowy zwany merkuriuszem. Wellcome Collection
Na łożu boleści, czyli choroby monarchy.
Leczenie podagry, rycina, 1684 r.Rijksmuseum Leczenie podagry, rycina, 1684 r.

Krew i flegma. Wojewoda Jakub Sobieski, ojciec Marka i Jana, dbał o zdrowie potomstwa. W tym celu napisał instrukcję, z której dowiadujemy się o kondycji młodych Sobieskich. Wojewoda zauważał, że jego synowie „podlegli są temu, że im krew często ciecze”. Jan miewał krwotoki z nosa, cierpiał prawdopodobnie na skazę krwotoczną i na nasilone nieżyty górnych dróg oddechowych. Dlatego ojciec zalecał, by we środy, kiedy pobożna szlachta dodatkowo pościła, podawano mu mięso, a nie ryby.

Ale pomimo mięsnych środków wzmacniających młodszy Sobieski w nocy mógł sypiać tylko z otwartymi ustami, a po przebudzeniu „poduszki pełne były flegmy”. W wieku dojrzałym do dolegliwości dołączył się ból głowy, co może miało związek z zajętymi zatokami, a może były to migreny mające podłoże psychosomatyczne.

Humory. Jan Sobieski nie był uosobieniem pogody ducha. Uchodził za porywczego i zmiennego w nastrojach. 20 maja 1665 r. książę Bogusław Radziwiłł pisał z ironią do narzeczonej Marii Anny Radziwiłłówny, że ślub Sobieskiego z Marysieńką „dobrze nagrodzi p. Zamoyskiej, która trafi na tak humorowatego męża, jakiego w Polszcze nie masz”. Niejedyna to wzmianka o nierównowadze emocjonalnej Sobieskiego.

Co zatem trapiło hetmana, że był humorzasty? Cierpienie psychiczne, związana z tym zmienność nastrojów i bóle pojawiają się często wtedy, gdy oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością. Matka, surowa Zofia Teofila z Daniłowiczów, wyznaczyła synom jedyną drogę życia, oczekując spełnienia misji: Marek i Jan mieli się stać mścicielami pradziada Stanisława Żółkiewskiego, który zginął po bitwie z Turkami pod Cecorą, i pogromcami bisurmanów (jak pogardliwie nazywano wyznawców islamu). Zofia Teofila była też przeciwna związkowi z Marią Kazimierą.

Pomocnik Historyczny „Jan III Sobieski” (100152) z dnia 15.07.2019; Postać; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "„Krosty po ciele, dymy do głowy”"
Reklama