Pomocnik Historyczny

Nie taki Wersal

Trudny pokój po Wielkiej Wojnie

Naziści witani w miasteczku w czeskich Sudetach, okupowanych przez Niemcy od października 1938 r. Fotografia z 1 stycznia 1939 r. – pierwszego dnia roku, w którym wybuchła II wojna światowa. Naziści witani w miasteczku w czeskich Sudetach, okupowanych przez Niemcy od października 1938 r. Fotografia z 1 stycznia 1939 r. – pierwszego dnia roku, w którym wybuchła II wojna światowa. Getty Images
Można śmiało postawić tezę, że najgłębszą przyczyną wybuchu drugiej wojny światowej była źle zakończona pierwsza wojna światowa.

Najtrudniej jest zakończyć wojnę. Sukces militarny jest pierwszym, acz niewystarczającym warunkiem wyjścia. „Wobec pokonanego wroga – stwierdza Henry Kissinger w „Dyplomacji” – zwycięzcy, planując układ pokojowy, muszą znaleźć drogę prowadzącą od nieprzejednania koniecznego dla zwycięzców, do pojednania, bez którego nie można osiągnąć trwałego pokoju. Pokój represyjny z miejsca przekreśla porządek międzynarodowy, bowiem zwycięzców, wyczerpanych już wysiłkiem wojennym, obarcza zadaniem utrzymania w ryzach kraju zdecydowanego układ ten podkopać.

Pomocnik Historyczny „Jak rozpętała się II wojna światowa” (100154) z dnia 19.08.2019; Europa; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie taki Wersal"
Reklama