Pomocnik Historyczny

Jeśli jutro wojna...

Europa szykuje się do wojny

Dożynki wpisano do kalendarza wielkich świąt państwowych Rzeszy (Reichsernte­dankfest). Bückeberg, 30 września 1934 r. Dożynki wpisano do kalendarza wielkich świąt państwowych Rzeszy (Reichsernte­dankfest). Bückeberg, 30 września 1934 r. Getty Images
Jak przygotowywały się europejskie państwa do wojny? Jak dalece uwzględniały w swych przygotowaniach totalny jej charakter?
„Wiarus” z 1 lipca 1939 r. Na okładce artystyczna wizja polskiego ścigacza.AN „Wiarus” z 1 lipca 1939 r. Na okładce artystyczna wizja polskiego ścigacza.

Druga wojna światowa stała się pierwszym w historii totalnym konfliktem zbrojnym, choć używano tego pojęcia już w stosunku do wydarzeń lat 1914–1918. Świadczyło to o braku wyobraźni, czym będzie prawdziwa wojna totalna.

W dwóch obszarach tworzyła ona zupełnie nową sytuację. Po pierwsze, rozwój nowoczesnych technik militarnych pozwalał nie tylko w krótkim czasie i z dużą szybkością przenosić przy pomocy sił pancernych i zmotoryzowanych działania wojenne o setki kilometrów w głąb kraju przeciwnika, ale również nękać ludność cywilną, znajdującą się na głębokim zapleczu.

Pomocnik Historyczny „Jak rozpętała się II wojna światowa” (100154) z dnia 19.08.2019; Ku wojnie; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeśli jutro wojna..."
Reklama