Pomocnik Historyczny

Pradzieje

Najdawniejsze dzieje Śląska

Pochówek z epoki neolitu (na ziemiach polskich od 6 tys. p.n.e.); cmentarzysko w Domasławiu na Dolnym Śląsku. Pochówek z epoki neolitu (na ziemiach polskich od 6 tys. p.n.e.); cmentarzysko w Domasławiu na Dolnym Śląsku. PAN
Co dzięki badaniom, przede wszystkim archeologicznym, wiemy o społeczeństwach zamieszkujących ziemie dzisiejszej Polski w odległej przeszłości.
Detale z pochówków halsztackich, z epoki żelaza (VIII–V w. p.n.e.), w tym unikatowy wózek (poniżej); cmentarzysko w Domasławiu na Dolnym Śląsku.PAN Detale z pochówków halsztackich, z epoki żelaza (VIII–V w. p.n.e.), w tym unikatowy wózek (poniżej); cmentarzysko w Domasławiu na Dolnym Śląsku.

Odczytywanie zamierzchłej przeszłości. Istotną cechą pradziejów jest to, że tworzące je społeczeństwa nie posługiwały się pismem i nie pozostawiły nam o sobie żadnych przekazów pisanych, ale jedynie niektóre materialne ślady swoich działań i przedmioty, jakimi w tych działaniach się posługiwali i które przetrwały do naszych czasów głównie w ziemi. Fakt, iż zdani jesteśmy jedynie na materialne ślady działań i same przedmioty w tych działaniach używane przez minione społeczeństwa, nie oznacza, że niosą one jedynie możliwości poznawcze w zakresie kultury materialnej.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; Śląskie średniowiecze; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Pradzieje"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >