Pomocnik Historyczny

Śląska dzielnica Piastów

Henryk Brodaty, jeden z najpotężniejszych władców z linii śląskich Piastów wraz z żoną Jadwigą (przyszłą świętą, oboje w środku) i dziećmi, od lewej: Gertrudą, Agnieszką, Zofią, Konradem Kędzierzawym, Henrykiem II Pobożnym i Bolesławem; fresk z XIV w. Henryk Brodaty, jeden z najpotężniejszych władców z linii śląskich Piastów wraz z żoną Jadwigą (przyszłą świętą, oboje w środku) i dziećmi, od lewej: Gertrudą, Agnieszką, Zofią, Konradem Kędzierzawym, Henrykiem II Pobożnym i Bolesławem; fresk z XIV w. Alamy
W dobie piastowskiego rozbicia dzielnicowego zaczął kształtować się unikatowy dla Śląska charakter, a jego historia podążać innym niż reszta ziem polskich torem.
Władysław II Wygnaniec, najstarszy syn Bolesława Krzywoustego, założyciel śląskiej linii Piastów; rycina z XVIII w.AN Władysław II Wygnaniec, najstarszy syn Bolesława Krzywoustego, założyciel śląskiej linii Piastów; rycina z XVIII w.

Rodowód Piastów śląskich. Ponieważ książę Bolesław Krzywousty został obdarowany licznym potomstwem, musiał uregulować stosunki władzy w państwie, by zapewnić mu ciągłość. Rozwiązaniem był akt sukcesyjny, nazywany również testamentem, uchwalony na jednym z wieców prawdopodobnie ok. 1117 r. Na jego mocy każdy z synów władcy otrzymywał osobną dzielnicę, która zapewniała mu odpowiednie dochody oraz prestiż. Najstarszy z potomków miał pełnić rolę księcia zwierzchniego i odpowiadać za jedność królestwa.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; Śląskie średniowiecze; s. 24
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >