Pomocnik Historyczny

W orbicie Pragi

Czeskie rządy na Śląsku

Od lewej: Jan Luksemburski jako sędzia; ilustracja z XIV w., Henryk VI Dobry, książę wrocławski, i Bolesław II Opolski, którzy hołd czeskiemu władcy złożyli w 1327 r.; ilustracje z XIX w. Od lewej: Jan Luksemburski jako sędzia; ilustracja z XIV w., Henryk VI Dobry, książę wrocławski, i Bolesław II Opolski, którzy hołd czeskiemu władcy złożyli w 1327 r.; ilustracje z XIX w. Alamy, AN, Alamy
W dobie hegemonii Królestwa Czech na Śląsku tworzyła się nowa, scentralizowana struktura administracyjna wcześniej silnie rozczłonkowanego regionu.
Pieczęć Jana, pierwszego czeskiego władcy z dynastii Luksemburgów, który zhołdował wszystkie śląskie księstwa Piastów, XIV w.Bridgeman Pieczęć Jana, pierwszego czeskiego władcy z dynastii Luksemburgów, który zhołdował wszystkie śląskie księstwa Piastów, XIV w.

Śląska polityka praskich władców. Zainteresowania czeskich władców sprawami śląskimi sięgają w głąb XIII w., a nasilają się wraz z postępem feudalnego rozdrobnienia i mnożeniem się księstw w nadodrzańskiej krainie. Konsekwencją był brak jedności regionu, zachęcający silnych sąsiadów do jego politycznego uzależnienia. Pierwsze kroki w tym kierunku podjął Wacław II (książę czeski, od 1297 r. król). Działania dyplomatyczne młodego Przemyślidy doprowadziły w latach 1289–91 do dobrowolnego złożenia hołdu przez trzech książąt górnośląskich.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; Śląskie średniowiecze; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "W orbicie Pragi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >