Pomocnik Historyczny

Struktura potęgi

Kraina węgla i stali

Koksownia Königshütte należącej do Donnersmarcków; obraz Augusta Dressela z XIX/XX w. Koksownia Königshütte należącej do Donnersmarcków; obraz Augusta Dressela z XIX/XX w. AKG
Na współczesnym obliczu regionu i na wyobrażeniach o nim najsilniej odcisnęła się forsowna industrializacja w XIX w. Miała ona swoich animatorów, bohaterów – i jednego króla: węgiel.
Studium kopalni Königsgrube (Król w Chorzowie), założonej w 1791 r.; ilustracja z „De la richesse minerale”, Paryż, 1819 r.Getty Images Studium kopalni Königsgrube (Król w Chorzowie), założonej w 1791 r.; ilustracja z „De la richesse minerale”, Paryż, 1819 r.

Potentaci. Przed I wojną światową znakomita większość najbogatszych rodzin Cesarstwa Niemieckiego mieszkała na Górnym Śląsku. Listę potentatów otwierali spadkobiercy króla stali i armat Alfreda Kruppa, ale tuż za nim szła przemysłowa arystokracja: Guido Henckel von Donnersmarck z krewniakami, Ballestremowie, Schaffgotschowie, Hohenlohe-Ohringen, Hochbergowie i Tiele-Wincklerowie.

Interesów ciut uboższych spadkobierców Jerzego Gieschego strzegła jedna z najpotężniejszych w Europie spółek przemysłowych – Georg von Giesches Erben – z siedzibą od 1860 r.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; Niemiecki Śląsk; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Struktura potęgi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >