Pomocnik Historyczny

Po stronie Warszawy

Najcenniejsza polska dzielnica

Obrady Sejmu Śląskiego, przemawia jego marszałek Konstanty Wolny, widoczny biskup śląski, 1931 r. Obrady Sejmu Śląskiego, przemawia jego marszałek Konstanty Wolny, widoczny biskup śląski, 1931 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Górny Śląsk dla międzywojennej Polski był najcenniejszą z dzielnic. Ślązakom niepodległość dała powody do dumy, lecz okazała się też ciężkim kawałkiem chleba.
Od lewej: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, przyznawany powstańcom śląskim; Gwiazda Górnośląska, przyznawana za udział w powstaniach śląskich oraz działalność plebiscytarną; Odznaka pamiątkowa pułku powstańczego w Rybniku.Getty Images Od lewej: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, przyznawany powstańcom śląskim; Gwiazda Górnośląska, przyznawana za udział w powstaniach śląskich oraz działalność plebiscytarną; Odznaka pamiątkowa pułku powstańczego w Rybniku.

Powitalne bramy. „Dla mnie był to najpiękniejszy dzień życia, kiedy wojska polskie wkraczały do Katowic, kiedy na rynku stolicy nowego województwa odbywały się wspaniałe uroczystości przejmowania Śląska przez Polskę. Było to spełnieniem marzeń mego życia” – opisywał Wojciech Korfanty dzień 20 czerwca 1922 r., gdy polskie oddziały pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przekroczyły starą granicę. Na krótkim odcinku ich przemarszu do Katowic Ślązacy postawili 30 bram powitalnych.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; W stronę Polski; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Po stronie Warszawy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >