Pomocnik Historyczny

W Polsce zwanej ludową

PRL a Ziemie Odzyskane

Tragedia w kopalni Wujek (1981 r.) w kadrze z filmu „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, 1994 r. Tragedia w kopalni Wujek (1981 r.) w kadrze z filmu „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, 1994 r. Inplus / EAST NEWS
Władzom PRL zależało na unifikacji regionu, jako części tzw. Ziem Odzyskanych, z resztą kraju nazywanego macierzą. Weryfikatorem tych dążeń była nieustanna emigracja miejscowej ludności oraz zróżnicowane oblicza Górnego i Dolnego Śląska.
Budynek w osiedlu wzniesionym w latach 70. dla górników kopalni z okolic Rybnika, Żory, 2000 r.Forum Budynek w osiedlu wzniesionym w latach 70. dla górników kopalni z okolic Rybnika, Żory, 2000 r.

Pierwsze lata powojenne. Wbrew obawom Winstona Churchilla, który na konferencji w Jałcie (luty 1945 r.) wyraził się, że „polska gęś” udławi się zbyt dużą ilością niemieckiego jadła, w czasie ostatniego spotkania przywódców Wielkiej Trójki (Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i ZSRR) w Poczdamie (lipiec/sierpień 1945 r.) ustalono, że tereny na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej znajdą się w rękach polskiej administracji. Chociaż ostateczne potwierdzenie dotyczące tych ziem miało nastąpić podczas konferencji pokojowej, do której ostatecznie nie doszło, decyzja o wysiedleniu ludności niemieckiej właściwie przesądziła o przekazaniu niemal całego terytorium Śląska w polskie ręce.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; W stronę Polski; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "W Polsce zwanej ludową"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >