Pomocnik Historyczny

Odkrywcy i konkwistadorzy

Zdobywcy terytoriów zamorskich

Tzw. tratwa Eldorado, ze złota i szmaragdów, zabytek cywilizacji Indian Czibcza z okolic jez. Guatavita (w dzisiejszej Kolumbii), gdzie narodził się mit złotej krainy. Tzw. tratwa Eldorado, ze złota i szmaragdów, zabytek cywilizacji Indian Czibcza z okolic jez. Guatavita (w dzisiejszej Kolumbii), gdzie narodził się mit złotej krainy. Getty Images
Gdyby nie kilku obdarzonych charyzmą mężczyzn, spragnionych bogactwa i awansu, historia potoczyłaby się jeśli nie inaczej, to z pewnością dużo wolniej.
Podbój Meksyku; obraz z XVII w.Getty Images Podbój Meksyku; obraz z XVII w.

Odkrycie Ameryki. A Castilla y León nuevo mundo dio Colón (Kastylii i Leonowi Kolumb dał nowy świat) – tak brzmi dewiza rodu Kolumbów. Niezależnie od sporów o pierwszeństwo to Krzysztof Kolumb niewątpliwie zasługuje na miano Pierwszego Odkrywcy – ze względu na skutki zorganizowanych przez niego wypraw, które dały początek erze nowożytnej. Do ekspedycji doszło dzięki niezwykłej determinacji oraz zdolności przekonywania ambitnego genueńczyka, który po wielu latach starań na różnych europejskich dworach zdołał nakłonić Izabelę i Ferdynanda, królów dopiero co zjednoczonej Hiszpanii, do karkołomnego z ówczesnej perspektywy przedsięwzięcia odnalezienia drogi do Azji przez Atlantyk.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Konkwista; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Odkrywcy i konkwistadorzy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >