Pomocnik Historyczny

Kolumbiańska wymiana

Powiązania handlowe i ekonomiczne Starego Świata i Ameryki

Urugwajski gauczo na koniu, zwierzęciu nieznanym w Ameryce prekolumbijskiej; fot. z 1916 r. Urugwajski gauczo na koniu, zwierzęciu nieznanym w Ameryce prekolumbijskiej; fot. z 1916 r. Getty Images
Odkrycie Ameryki umożliwiło nie tylko ekonomiczną, ale przede wszystkim biologiczną globalizację, która ukształtowała świat, jaki znamy dziś.
Hiszpańska mapa okolic jez. Pátzcuaro w Meksyku, z zaznaczonymi kopalniami srebra, motoru kolumbiańskiej wymiany, XVIII w.BE&W Hiszpańska mapa okolic jez. Pátzcuaro w Meksyku, z zaznaczonymi kopalniami srebra, motoru kolumbiańskiej wymiany, XVIII w.

Biologiczne podróże. Po 1492 r. za sprawą europejskich statków setki gatunków roślin oraz zwierząt rozpoczęły podróż w nowe rejony świata. Amerykański historyk Alfred W. Crosby nazwał owo rewolucyjne zjawisko wymieszania się dwóch dotąd odrębnych biosfer wymianą kolumbiańską. W wydanej w 1972 r. książce o tym samym tytule pisał: „Jeszcze za życia ludzi, którzy pod wodzą Cortésa szturmowali Tenochtitlan, orzeszki ziemne rosły na piaskach wokół Szanghaju, pola południowochińskich prowincji zieleniły się kukurydzą, a bataty stawały się podstawowym wyżywieniem biedoty w Fujian”.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Konkwista; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolumbiańska wymiana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >