Pomocnik Historyczny

Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru

Gen. Juan Vicente Gómez, przez 27 lat (od 1908 r.) jeden z najbardziej opresyjnych dyktatorów Wenezueli. Gen. Juan Vicente Gómez, przez 27 lat (od 1908 r.) jeden z najbardziej opresyjnych dyktatorów Wenezueli. Getty Images
Simón Bolívar i Francisco de Paula Santander odzyskują Bogotę po bitwie pod Boyacą w 1819 r.; obraz Francisca de Pauli Alvareza, XIX w.EAST NEWS Simón Bolívar i Francisco de Paula Santander odzyskują Bogotę po bitwie pod Boyacą w 1819 r.; obraz Francisca de Pauli Alvareza, XIX w.

Wenezuela

Między federalizmem a centralizmem. W Wenezueli, podobnie jak u sąsiadów, niepodległe państwo kształtowało się w atmosferze sporów pomiędzy zwolennikami federalizmu i centralizmu. Przyjęciu koncepcji federacji sprzyjała specyfika geograficzna i komunikacyjna, doświadczenia historyczne i uwarunkowania administracyjno-społeczne kraju. W 1830 r., po rozpadzie Wielkiej Kolumbii, przyjęto koncepcję kompromisową, opierającą się na uznaniu autonomii terytorialnej poszczególnych jednostek składowych państwa, czyli stanów.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Wolność i dyktatura; s. 59
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >