Pomocnik Historyczny

Odcienie neutralności

Ameryka Łacińska w czasie dwóch wojen światowych

Samozatopienie niemieckiego pancernika kieszonkowego „Admiral Graf Spee” u ujścia La Platy, 13 grudnia 1939 r. Samozatopienie niemieckiego pancernika kieszonkowego „Admiral Graf Spee” u ujścia La Platy, 13 grudnia 1939 r. Getty Images
Podczas I i II wojny światowej latynoamerykańskie państwa starały się zachować bezstronność, ale zachodnie mocarstwa nie pozwalały im na ten luksus.
Zaszyfrowany telegram Zimmermanna z 1917 r.Alamy Zaszyfrowany telegram Zimmermanna z 1917 r.

Demonstracja niezależności. Ogłosiwszy neutralność wobec wojny, która w 1914 r. przemieniła Europę w pole bitwy, państwa Ameryki Łacińskiej nie były bezpośrednio zaangażowane w militarny konflikt. Dyskusje o nim wywoływały co prawda wielkie emocje wśród opinii publicznej, ale żaden z miejscowych rządów nie czuł społecznej presji, by włączyć się do walki po którejś ze stron. Mimo że wymogi neutralności nie zawsze dawały się pogodzić z interesem politycznym lub ekonomicznym, uwikłane w różnorodne sieci zależności państwa Ameryki Łacińskiej w większości przypadków miały zbyt dużo do stracenia lub zbyt mało do zyskania, by zmieniać swoją postawę.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Wolność i dyktatura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Odcienie neutralności"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >