Pomocnik Historyczny

Kuba

Kuba. Wyspa jak wulkan gorąca

Grupa kubańskich rebeliantów, Hawana, 1959 r. Grupa kubańskich rebeliantów, Hawana, 1959 r. Getty Images
Rewolucja, która rozpaliła pokolenie.
Ernesto Che Guevara na kubańskiej monecie 3 pesos.Getty Images Ernesto Che Guevara na kubańskiej monecie 3 pesos.

Model i kontekst. Dyktatura w bananowej republice, wyzysk ekonomiczny, represje, bieda, nierówności, rasizm. Półkolonialna zależność od potężnego sąsiada, któremu miejscowy władca padał do stóp. Przeciwko takiej rzeczywistości wystąpiła grupa buntowników na czele z charyzmatycznym przywódcą. Walczyli najpierw pokojowo – wywołując to strajki, to demonstracje, potem zbrojnie – tworząc oddziały partyzanckie. Zyskali sympatię większości. Po trzyletnich potyczkach z wojskiem na prowincji i zmaganiach z policją dyktatury w miastach – zbuntowani wygrali.

Tak mogłaby wyglądać modelowa opowieść o niejednym powstaniu przeciwko tyranii w ubogim kraju. Dopiero kontekst lokalny i międzynarodowy, moment dziejowy (dekolonizacja Południa i zimna wojna), miejsce (tzw. miękkie podbrzusze USA), szczęśliwe zbiegi okoliczności, siła przekazu rewolucjonistów i ich zwycięstwo uczyniły z rewolucji kubańskiej wydarzenie, które rozpaliło wyobraźnię całego pokolenia buntowników – głównie w Ameryce Łacińskiej, choć nie tylko. Zarówno w sprawach polityki, jak i kultury.

Duma i rewolucja. Po pierwsze i najważniejsze: rewolucję na Kubie zrodziła urażona duma – na pewno narodowa; prawdopodobnie też ta męska. Wyspa leży zaledwie 90 mil od Florydy. Ponad pół wieku wcześniej Stany Zjednoczone przyznały sobie – na mocy tzw. poprawki Platta – prawo do mieszania się w sprawy Kuby (łącznie z możliwą okupacją) i traktowały kraj jak swój burdel i kasyno. Biznesem turystycznym i rozrywkowym Hawany rządziły amerykańskie mafie do spółki z dyktatorem Fulgencio Batistą (1952–59). Do stolicy zjeżdżali tysiącami turyści, głównie z USA, żeby zażywać wszelkiego rodzaju przyjemności i luksusów, do których Kubańczycy, z wyjątkiem kasty uprzywilejowanych, nie mieli dostępu.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Wiek rewolucji; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuba"
Reklama